Żywienie.....niezależnie , którego gatunku temat ten miałby dotyczyć , jest to tak szerokie zagadnienie, że postaram się Państwu przedstawić tylko kilka informacji, ale jak to ważnych informacji  mogących poprawić komfort życia Państwa pupili.

 

1.Pies.    Pies jest zwierzęciem wszystkożernym z przewagą pokarmów miesnych, co znaczy że w jego diecie      powinno się znajdować znacznie więcej mięsa niż w naszej. Mówiąc mięsa mam na myśli prawdziwe mięso a nie produkty pochodzenia zwierzęcego.Czytając ulotki kupowanych karm wielokrotnie natrafiamy właśnie na to wprowadzające nas w błąd określenie. Przecież produktem pochodzenia zwierzęcego jest wszystko co pochodzi od zwierząt wliczając w to skóry, kości, trzewia, kopyta, włosy, pióra.... aż strach się bać co mogą zawierać "tanie karmy".   Jeśli ulotka nie  określa ściśle w składzie procentowej zawartości "mięsa" , a nie produktów pochodzenia zwierzęcego , znaczy że producent chce nas  wprowadzić w błąd i liczy się tylko sprzedaż karmy. 

Dlaczego tanie karmy są smaczne?

Własnie... dlaczego pies chce to w ogóle jeść. Tu kłaniają się chemiczne dodatki , polepszacze smaku, aromaty, barwniki, wszystko to sprawia ,że oszukuje się zmysł węchu i smaku, poprzez chemiczne ich wyostrzenie.Karma staje się bardziej aromatyczna i smaczna, ale pamiętajmy ,że to tylko zasługa chemii. Pies żywiony tanimi produktami przez kilka lat, wewnętrznie staje  się wrakiem,tak, dosłownie wrakiem. Skóra może wygladać pięknie, kupka może się wydawać właściwa( jak mówią niektóre reklamy telewizyjne), ale wystarczą podstawowe badania krwi, badanie USG i juz wiemy ,że nasz ukochany pies " wewnętrznie" jest dużo starszy niż przedstawia to jego eksterior. Dlatego unikajmy tanich karm, szukajmy słowa mięso w karmach ze średniej półki, unikajmy diet z konserwantami. Dobór żywienia jest wielokrotnie skorelowany z zasobnością portfela. Dlatego jesli nas stać, kupujmy diety droższe, bo  w tych zawsze wiemy że poza " mięsem" są również pozostałe składniki niezbędne dla prawidłowego trawienia, rozwoju naszego pupila, składniki wyselekcjonowane, wysokiej jakości.

  Gorzej jeśli zasobność naszego portfela nie pozwala nam na zakup diet gotowych, wtedy zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest gotowanie. Przygotowując dietę domową , pamiętajmy aby byla ona każdego dnia raczej podobna, nie urozmaicajmy posiłków zbytnio naszym psiakom mimo ,że one tego od nas oczekują. Stała dieta sprawi ,że unikniemy wielu problemów żołądkowo jelitowych, niestrawności, niespodziewanych wymiotów. Uzupełniając naszą dietę domową w odpowiednią porcję witamin, najlepiej tych weterynaryjnych, zapewnimy psu kompleksowy posiłek, nie dopuszczając do niedoborów.

Powinniśmu unikać kaszy(reakcje uczuleniowe na gluten) , drobiu i mleka( nietolerancja laktozy, uczulenia na kazeine mleka) , gdyż te składniki są najcześciej przyczyną alergii pokarmowych i nietolerancji. Jeśli upieramy się już przy drobiu powinniśmy raczej poddać go długiemu gotowaniu tak aby pozbawić go właściwości antygenowych. Wodę po gotowaniu raczej wylejmy. Do mięsa dodajemy ryż, warzywa gotowane i witaminy. Mięso powinno stanowić 7-15% białka w zależności od wieku.Im piesek młodszy tym wiecej białka. Reszta to wypełniacze- ryż, ziemniaki gotowane, makaron,warzywa, buraki, odrobina kupurydzy jako źródło aminokwasów siarkowych, niewielki dodatek wątróbki jako źródło wit. z grupy B,łyżka sera białego na 1 posiłek. Mięso pochodzące z serc nie powinno znajdować się w codziennej diecie gdyż jest zbyt bogate w potas. Możemy je stosować raz w tygodniu.

Nie zapomnijmy o dodatku witamin.

 

ABSOLUTNIE NIE PODAWAĆ KOŚCI PSOM, ŻADNYCH!!!

 

Kości to tylko psia szczoteczka do zębów a nie składnik pokarmowy. W naturze rodziny psowatych z tendencjami do zjadania kości zostały wyeliminowane przez selekcję naturalną, ginęły w mękach z powodu zaparć, zaburzeń trawiennych. Tym samym psowate z tendencją do zjadania kości nie rozmnażały się. Dziś dzikie psowate obgryzają kości, chrząstki, ale ich nie zjadają.Obgryzanie jest konieczne dla zapewnienia właściwej higieny jamy  ustnej.

   Psowate udomowione, niestety, zjadają kości, gdyż o selekcji decyduje człowiek, pomagając psom z zaparciem przez lewatywę.Dlatego zaparcia po zjedzeniu kości to wciąż częsty i nieprzyjemny problem.

   Dajmy wiec dużą kość do obgryzienia, ale nie pozwólmy jej konsumować.

 

2. Koty- to zwierzęta bardzo podobne żywieniowo do łasicy. Jest to zwierz typowo mięsożerny, żadne inne składniki poza mięsem nie są mu potrzebne. Skoro nie są mu potrzebne cukry inaczej też przebiega u kotów regulacja  poziomu cukru. To aminokwasy  wchłonięte po posiłku mięsnym sprawiają ,że wydzielana jest insulina, dlatego niejedzenie u kota jest bardzo niekorzystne, bo z powodu głodzenia paradoksalnie wzrasta poziom cukru  i rozwijają  się zwiazane z tym zaburzenia ogólnoustrojowe, dlatego ważne jest aby kot jadł codziennie. 

     Gotowe diety dla kotów też muszą zawierać mięso a nie produkty pochodzenia zwierzęcego. Sumaryczna wartość białka w diecie suchej dla kotów , zarówno pochodzącego z mięsa i produktów mięsnych powinna  wynosić w przybliżeniu od 25 u dorosłych do 35% u młodych kotów. Przy doborze diety właśnie na to powinniśmy zwracać uwagę-ilość białka i to z czego ono pochodzi, pamiętajmy, że kolagen zawarty w skórze , powięziach i włosach to też białko. Jest ono przydatne w diecie ale tylko w ograniczonych ilościach, dlatego większość białka powinna pochodzić z mięsa.

  Dieta domowa jest bardzo prosta.Może składać się tylko z mięsa, ale nie zaszkodzi jeśli dodatmy do niej trochę ryżu, warzyw i witamin dla kotów.

 

klasyfikacja gotowych diet.

 

1.Veterinary exclusive- karmy wysokiej jakości, z monitoringiem kontroli jakości w trybie od jajka do tależa, przygotowana i opracowana przez lekarzy weterynarii i żywieniowców.Zawierają najczęściej białko hydrolizowane.

 - Royal canin veterinary exclusive, Eucanuba- diety weterynaryjne, Iams vet.

 

 Diety z dużą ilościa dodatków: probiotykami, przeciwutleniaczami, chondroityna, glukozamina, NNKT, fosfolipidami, itp. w zależności od diety

 

2.Diety superpremium

  Diety bez konserwantów , z kontrolą jakości od" kury do widelca" , przygotowana przez żywieniowców.Podobnie jak grupa wyżej zawierają głownie białka hydrolizowane.

 

  Royal diety zoologiczne, Eukanuba diety zoologiczne, Purina 

 

3.Diety premium, mogą zawierać konserwanty,miejsza ilośc mięsa, kontrola jakości najczęściej  tylko w fazie produkcji.Zawierają biało hydrolizowane lub częściej źródłem białka jest suszone mięso.

 

    Royal - niektóre diety zoologiczne ( 14 kg w przedziale za ok 100-130 zł) , Purina -linia Dog Chow, Arion , Josera i wiele innych

 

4. Diety popularne-ok 5-8 zł/kg- zawierają konserwanty, małe ilości mięsa( do 4%) lub  tylko produkty pochodzenia zwierzęcego, barwniki, konserwanty, polepszacze smaku.Pamiętajmy ,że kolorowe chrupki to najczęściej mocno przetworzony produkt, nafaszerowany chemią.Źródłem białka jest najczęściej suszone mięso i suszone produkty pochodzenia zwierzęcego, przez co diety te często są przyczyną alergii pokarmowych i nietolerancji.

 

5.Diety  bardzo tanie  1-  5 zł za kg...... tak, są takie karmy , można je kupić w wielu popularnych marketach, raczej  trudno je powiązać z jakąś znaną nazwą FIRMY, są to karmy odpadowe, pozbawione czystego mięsa, wzbogacane polepszaczami smaku, konserwowane, barwione lub nie, posiadają zwiększoną ilość tłuszczu, dużo kolagenu, niskiej jakości wypełniacze. Często odpady zarówno z produkcji mięsnej jak i roślinnej.Żródłem białka są suszone produkty pochodzenia zwierzęcego.